Történelem | Földrajz | Monográfia | Címer | Hatóságok
Közlemények | Kultúra | Fényképalbum | Jelképek | Kapcsolat
 
honlap >> kultúra >> maros megyei könyvtár  
Határozatok
Határozattervezetek
Rendeletek
Szerkezeti felépítés
Szabályzatok
Alárendelt intézmények
Dekoncentrált közszolgáltatások
Polgármesteri hivatalok
Foispáni hivatal
e-kormányzat
A MIHAI EMINESCU ÁLTALÁNOS OLVASÓTEREM


Az olvasóterem Az olvasók kiszolgálása

     Az általános olvasóterem a könyvtár központi székhelyén található, a George Enescu utcában, a második emeleten, olvasásra és egyéni tanulásra szánták. Tehát rendelkezik 74 hellyel az olvasóasztaloknál, egy könyvkiadó és felügyelő és ellenőrző ponttal, valamint nagyrészben a referenciamunkáknak, időszaki kiadványoknak, STAS-oknak szánt polcokkal is; egyszóval, itt raktározzák az összes, az intézmény által egy példányban beszerzett könyvet, tehát ezért megőrzési és fenntartási szerepe is van. A belépés az olvasóterembe a belépési engedély alapján történik, amelyet a könyvtár olvasójaként való beiratkozáskor állítanak ki; az engedély 5 évre érvényes, azzal a feltétellel, hogy minden naptári év elején láttamozva legyen.

Az olvasóterem gazdag könyvgyűjteményt bocsát a felhasználók rendelkezésére - hozzávetőleg 150 ezer kötetet - minden területről. A beszerzések figyelembe veszik a kiszolgált szocio-professzionális kategóriák szükségleteit, úgy városunk, mint megyénk szintjén is, és, nem utolsó sorban, a költségvetési juttatásokat, amelyekkel rendelkezünk. A gazdag referenciagyűjteményt számos szótár, lexikon, enciklópédia képviseli - román, magyar, angol, francia, német, stb. nyelven - amelyek nagyon hasznosak a felhasználók informálódásában és anyaggyűjtésében. Az olvasóteremben a művészeti munkák, a monográfiák, az atlaszok, a törvény- és rendeletgyűjtemények (Hivatalos Közlönyök), az újságok és folyóiratok kiegészítik a város lakosainak mindennapi kéréseit és válaszolnak ezekre. Mivel ez idővel fejlődik, nyilvánvalóan a hagyományos tevékenységi módszerek összefonódnak a korszerűekkel. A kínált szolgáltatásainkhoz kapcsolódó hagyományos felhasználói információs módszerek már ismertek; ezirányban szem előtt tartjuk a könyvtári katalógusokat - ábécérendes és rendszerezett, - a rendszerezett katalógus ábécérendes mutatóját, a két hónaponként kiadott Új könyvek közlönyt, a tematikus mutatót a Hivatalos Közlönybe bejegyzett törvények számára, az előzetes űrlapokat az időszaki kiadványok nyilvántartása céljából.

A korszerű módszerek - vagyis a számítógépek - megkönnyítik az 1995 utáni beszerzésekkel kapcsolatos információk megtalálását; ugyanilyen célból, meg kell említeni a Lex programot is, amely naprakészen van frissítve az összes változással.